Şimşek’ten ‘seçim sonrası’ açıklaması: Vatandaşa sürpriz yapmayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin uyguladığı ekonomi programının güçlü bir şekilde çalıştığını savunarak seçimden sonrası için ortaya atılan iddialar ile ilgili olarak “Biz vatandaşımıza da piyasalara da sürpriz yapmayacağız” açıklamasını yaptı.

Şimşek “Piyasayı bozacak bir vergi artışı gündemimizde değil” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Habertürk TV’de açıklamalarda bulundu. Şimşek’in açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

‘KDV GENEL ARTIŞI OLMAYACAK’

“Biz vatandaşımıza da piyasalara da sürpriz yapmayacağız. Orta vadeli programda vizyon ne ise onu uygulayacağız. KDV genel artışı olmayacak, gelir vergisi oranlarında genel bir artış olmayacak. MTV’yle ilgili yeni bir düzenlemeyi aklımızdan bile geçirmedik.

Son günlerde piyasalarda seçime yönelik spekülatif bir sürü iddia ortaya atılıyor. Bunların niyeti kötü. Bizim gündemimizde kayıt dışılıkla mücadele dışında bizim özel bir çalışmamız yok. Harcamalarda rasyonelleşmeyi başlattık.

‘NEDEN BÖYLE BİR ALGI VAR’

Bizim bir kur hedefimiz yok olmayacak da. Neden böyle bir algı var? Piyasada Merkez Bankası ve piyasaya arz ediyor. Bizim bir gayretimiz yok. Seçim sonrasına ilişkin liranın değer kaybına ilişkin beklentiler bana çok mantıklı gelmiyor. Döviz ihtiyacımız azalıyor. Geçen sene ilk 5 ayda Türkiye’den portföy çıkışı oldu, bu sene kaynak girişi olacak.

Küresel olarak yılın 2. yarında faiz indirimleri bekleniyor. Ülkelere fon artışı olacak. Türkiye’ye fon girişi olması bekleniyor.

Bize çok taraflı bankalar ciddi kaynak sağlayacaklar. 12.7 milyar dolar bu tür kredi bekliyoruz. Uzun vadeli ve çok uygun koşullarda. Türkiye’ye döviz girişi artacak. Benim döviz ihtiyacım azalacak. TL’yi destekleyen bir politika seti var. Seçim belirsizliğinin ortadan kalktığı bir dönemde neden lira değer kaybetsin? Bu bir tespit, bir politika öngörüsü değil.

‘VERGİDE ADALET ÜZERİNDE ÇALIŞACAĞIZ’

Piyasaları tedirgin eden adım atmayız. Vergide adalet üzerine çalışacağız. Piyasayı bozacak bir vergi artışı gündemimizde değil. Vergi istisnaları konusunu çalışıyoruz. Genelde ben az konuşup iş yapmayı tercih ediyorum. Önden yüklemeli vergileri yaptık, bundan sonra daha çok ince işçilik olacak.”

‘KKM’DEN ÇIKIŞ KADEMELİ OLACAK’

Bakan Şimşek, soru üzerine “Kur Korumalı’dan çıkmayı önemsiyoruz” dedi.

Şimşek, “KKM’den çıkma kademeli olacak, piyasayı bozmadan. 1,1 trilyon TL KKM azaldı. TL mevduatı 11-12 puan civarında arttı. KKM’den çıkan TL mevduata gitti. Ben KKM’nin cazip olmaktan kendisinin çıkacağına inanıyorum. 27 hafta kesintisiz KKM düşüyor” dedi.

Şimşek emeklilerin durumuna ilişkin “Ülke büyüdükçe, imkanlar arttıkça bunları toplumumuzla paylaşacağız” cevabını verdi.

KREDİ KARTLARI

Şimşek kredi kartlarına düzenleme haberlerine ilişkin “Kredi kartı konusuna gelince… Bankaların kurallara uyması önemli, limit belirlerken gerçekçi beyana dayalı olması lazım. Bu konuda yaptığımız sonuçlandırdığımız bir çalışma yok. Oturup bu konuları çalışacağız” dedi.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x