Ticaret Bakanlığı, İsrail’in ‘ihracat yasağı gevşetildi’ iddiasını yalanladı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’nin İsrail’e yönelik ihracat yasağını gevşettiği iddialarını yalanladı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İsrail’e yönelik ihracat kısıtlamalarının çoğunu iptal ettiğini iddia etmişti. 

Bolat, X hesabı üzerinden iddiaya yanıt vererek Katz’ın açıklamalarının ”hayal ürünü” olduğunu ifade etti. 

”İsrail ile ticaret konusunda hükümet olarak almış olduğumuz kararın arkasındayız. Bu karar geçerliliğini korumaktadır” diyen Bolat, şöyle devam etti: 

”İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulması, kalıcı ateşkesin sağlanması ve Gazze’deki Filistinli kardeşlerimize yönelik insani yardımların kesintisiz olarak ulaştırılması konusundaki şartlarımız sağlanıncaya kadar, İsrail ile ticaretin durdurulması kararımız yürürlüktedir.”

Katz X hesabından yaptığı paylaşımda, ”Erdoğan ticaret kısıtlamalarının çoğunu geri çekti ve iptal etti, alınan ders çok açık; bir diktatörün tehditleri karşısında geri adım atmamalı, alternatifler yaratmalı ve anında her şeyi durdurabilecek Müslüman Kardeşler’den bir adama sırtımızı yaslamamalıyız” ifadelerini kullandı.

Mücbir sebep süre uzatımı

Reuters’a bilgi veren Ticaret Bakanlığı’ndan bir kaynak, İsrail ihracat yasağı nedeniyle dahilde ve hariçte işleme belgeleri ve ihracatlarını kapatmak zorunda olan firmalara mücbir sebep süre uzatımı getirildiğini söyledi.

Aynı kaynak, “İsrail ile ihracatta esneme kesinlikle yok, bu belgeyi kapatabilmek için firmalar ek sürede başka ülkeye ihracat yapabilir” dedi.

Bir başka kaynak ise kararın yerli ihracatçıyı korumak için atılmış bir adım olduğunu belirterek sürecin İsrail ile ticaretin gevşemesi anlamına gelmediğine dikkat çekti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x